Exkurze dopravní a technická

V listopaovém termínu přišly na řadu „Památky dopravní a technické infrastruktury“. Neuvěřitelný zájem o účast na této exkurzi, který přesáhl kapacitní možnosti i toho největšího autobusu TQM, potěšil nejen organizátory, ale ukázal, že téma technických památek není vyčpělé. Náš region sice není tematicky legendární turistickou oblastí honosící se vyspělou tradicí péče o technické památky, ale přesto je zde k vidění leccos zajímavého.

Na této propagační exkurzi se zrodilo heslo: „Oživlý svět technických památek Vás zavede tam, kde lidé běžně nechodí a ukáže to, co běžně nevidíme“.

A tak jsme se s odborným doprovodem členů Opavského železničního klubu vypravili po stopách Severní dráhy císaře Ferdinanda a po stopách zaniklé tramvajové dopravy v Opavě. Nalezli jsme pozůstatky náspů nedostavěné železniční trati Opava – Fulnek. Zkoumali atmosféru rekonstruované Vošárny v Raduni.

Objevili jsme netušenou vodárenskou funkci Bílé věže Státního zámku v Hradci nad Moravicí. Značné emoce vzbudila návštěva chátrajícího areálu lázní v Jánských Koupelích, … jaká škoda tak krásného místa. Drobný návrat do dětství přinesla návštěva Čabovské zahradní železnice. Nevšední zážitek pak přišel na konci exkurze, kdy nás při hledání železničního viaduktu zaniklé úzkokolejné trati Ondrášov – Dvorce překvapila, ale neodradila, brzy přicházející tma.

logo projektu
Oživlý svět technických památek
(c) 2012 - 2022